Dušejovská fara již není v současné době církví využívána a Dušejovský kostel spadá pod farnost Nový Rychnov.
Byl stavěn v letech 1780 – 1787 podle plánu pražského stavitele Jana Josefa Pachnera. Dne 1. července 1787 ho vysvětil biskupský vikář Matyáš Šwara.
Nachází se na návrší severně nad obcí na místě původního kostela, doloženého už ve 14. století, který r. 1771 musel být pro zchátralost uzavřen a r. 1780 zbořen. Byl to rovněž zděný kostelík, ale menší a nižší, s jedním oltářem, dřevěným kurem a věží se zvony. Po úderu blesku dva zvony spadly a rozbily se, ale r. 1698 byly přelity a zavěšeny do opravené věže. Odtud byly potom přeneseny do nového kostela stejně jako původní kamenná křtitelnice. Za obou světových válek byly zvony zabaveny pro vojenské účely, jeden se však podařilo vyhledat a byl kostelu navrácen. V současné době je ve věži jeden zvon z r. 1698 a druhý pochází ze sbírek farníků z r. 1930.
Kostel je jednolodní, obdélníkový, se zaoblenými rohy a polokruhovitě uzavřeným presbytářem, k jehož bokům přiléhají přízemní čtvercové přístavby sakristie a komory. Loď je po své délce zdůrazněna vysunutím stavby na severní a jižní stranu. Presbytář je od lodi oddělen triumfálním obloukem. Na hlavním oltáři je obraz sv. Bartoloměje, v zadní části na dvou hranolovitých pilířích kruchta a varhany. Původní pozitiv, pocházející ze zrušeného kláštera v Pohledu, byl kolem r. 1880 nahrazen novými varhanami, které jsou dodnes pravidelně používány, disponují celkem čtrnácti rejstříky a asi šesti sty píšťalami pro dva manuály a pedál. Na venkovský kostel jde o poměrně velký nástroj. Celému kostelu vévodí čtyřboká věž se zkosenými rohy v západním průčelí. Věžní hodiny byly instalovány až r. 1898. Střecha je opět, tak jako původně pokryta šindelem.
Během více než dvousetleté historie prošel kostel mnoha opravami a vnitřními úpravami. R. 1900 bylo nutno rozebrat zřícením hrozící klenbu a kostel znovu zaklenout, vyměněna byla i okna. Při poslední generální opravě v 80. letech 20. století byla výzdoba doplněna o nástropní fresku sv. Bartoloměje nad hlavním oltářem a citacemi z Písma po stěnách.
Napravo od vchodu do kostela se nachází hrobka majitelů mirošovského panství, rodiny Richlých, zřízená r. 1872. Nalevo je náhrobek děkana Jana Prokeše, který v Dušejově působil v letech 1940 – 1957 a za německé okupace byl vězněn v Terezíně. Kříž před kostelem byl postaven na památku svaté misie v r. 1917. Původní hřbitov kostela byl několikrát rozšiřován a obehnán zdí. Také prostor před kostelem byl v minulosti upravován, koncem 19. st. byla vybudována přístupová cesta a kolem ní vysázeny stromy.
Fara se stavěla společně s kostelem, dokončena byla r. 1793. Přízemí sloužilo až do r. 1888 školnímu vyučování, později zde byla „orlovna“ pro cvičení katolické mládeže, příležitostně i byty. V 1. poschodí se nacházel farní úřad a byt faráře. Ve dvoře se nacházely hospodářské budovy, farní zahrada byla obehnána zděnou zídkou. V současnosti je fara využívána jen občas, např. k výstavám připomínajícím církevní a lidové tradice.
Obec i kostel byly založeny klášterem želivským, jehož řeholníci zde vykonávali kněžskou službu. Zdejší farnost patřila do obvodu pražského arcibiskupství, od r. 1785 do diecéze královéhradecké a od r. 1993 do diecéze českobudějovické. Obvod farnosti tvoří obec Dušejov, Boršov, Mirošov-Jedlov a Hubenov.
Kostel sv. Bartoloměje v Dušejově
Fara Dušejov
Kříž při vchodu do kostela
Pondělí 7:00-11:00, 11:30-17:00
Úterý - Čtvrtek 7:00-11:00, 11:30-15:30
Pátek 7:00-11:00, 11:30-14:00